• Barbodclinic@gmail.com
 • 021-22208250
سرطان پوست و لیزر موهای زائد

سرطان پوست و لیزر موهای زائد

عناوین

سرطان پوست، رشد غیرطبیعی سلول های پوستی بوده که بیشتر در پوست هایی که در معرض آفتاب قرار دارند، به وجود می آید. اما این مدل رایج سرطان می تواند در مناطقی از پوست که در معرض نور آفتاب نیست نیز اتفاق بیفتد. بررسی پوست به منظور تغییرات مشکوک می تواند باعث کمک به سرطان پوست در اولین مراحل آن شود. تشخیص به موقع سرطان پوست بیشترین شانس درمان موفقیت آمیز را به شما می دهد. اگر به سرطان پوست مبتلا هستید، مهم است که بدانید به کدام نوع گرفتار شدید؛ چون بر گزینه های درمانی و چشم انداز (پیش آگهی) شما تأثیر گذار است.

انواع سرطان پوست:

دو دسته اصلی سرطان های پوست به وسیله ی سلول های درگیر تعریف می شوند:

اول، سرطان کراتینوسیت:

دسته ی اول سرطان پوست پایه و سنگفرشی بوده که رایج ترین نوع آن است. احتمالا در مناطقی از بدن که بیشتر در معرض آفتاب قرار گرفته است، مثل سر و گردن، به وجود می آید. آن ها کمتر از أنواع دیگر سرطان پوست گسترش یافته و به یک تهدید برای زندگی تبدیل می شوند. اما در صورت عدم درمان، می توانند بزرگتر شده و به قسمت های دیگر بدن شما سرایت نمایند.

دوم،‌ ملانوم:

دسته ی دوم سرطان های پوست، ملانوم نام دارد. این نوع سرطان از سلول هایی به وجود می آید که به پوست شما رنگ می دهند. جالب است بدانید این سلول ها با عنوان ملانوسیت شناخته می شوند. خال های خوش خیم به وجود آمده به وسیله ی ملانوسیت ها می توانند سرطانی شوند. آن ها می توانند در هر نقطه از بدن شما تشکیل شوند. در آقایان، این خال ها بیشتر در قفسه سینه و پشت رخ می دهد. در بانوان این خال ها بیشتر روی پاها به وجود می آید. در صورت شناسایی و درمان زود هنگام، بیشتر ملانوماها قابل درمان هستند. در صورت عدم درمان، آن ها به بخش های دیگر بدن سرایت کرده و درمان آن را دشوارتر می کنند. ملانوماها بیشتر از سرطان های پوست پایه و سلول های سنگفرشی گسترش می یابند. علاوه بر این دو نوع اصلی سرطان پوست، بعضی از ضایعات پوستی وجود دارند که اگر چه سرطان پوست به حساب نمی آیند، اما می توانند سرطانی گردند. اول،‌ کراتوز اکتینیک:  این لکه های قرمز یا صورتی پوست سرطانی نمی باشد، اما نوعی پیش سرطان به حساب می آیند. در صورت عدم درمان، این توده های پوستی امکان دارد به کارسینوم سلول سنگفرشی تبدیل گردند. دوم،‌ کارسینوم سلول بازال:  شایع ترین شکل سرطان پوست، کارسینوم سلول بازال بوده که ۹۰ درصد موارد سرطان پوست را تشکیل می دهد. آن ها توده هایی با رشد آهسته می باشند که بیشتر در سر یا گردن خودنمایی می نمایند. سوم، سرطان سلول سنگفرشی:  این نوع در لایه های بیرونی پوست به وجود می آید و معمولا از سرطان سلول پایه نیز تهاجمی تر می باشد. امکان دارد به صورت ضایعات قرمز و پوسته پوسته روی پوست ظاهر گردد. چهارم، ملانوما:  این نوع سرطان پوست کمتر شایع است، اما خطرناک ترین مدل شناخته شده می باشد. در واقع، ملانوم تنها یک درصد از سرطان های پوست را تشکیل می دهد، اما هر ساله منجر به اکثر مرگ های ناشی از سرطان پوست می گردد. ملانوم در ملانوسیت ها، سلول های پوستی که رنگدانه به وجود می آورند، تشکیل می گردد.

دلیل سرطان پوست:

هر دو مدل سرطان پوست هنگامی رخ می دهد که جهش در DNA سلول های پوستی به وجود آید. این جهش ها سبب رشد غیرقابل کنترل سلول های پوستی و تشکیل توده ای از سلول های سرطانی خواهد شد. سرطان پوست سلول پایه به وسیله ی اشعه ماورا بنفش (UV) خورشید یا تخت های برنزه به وجود می آید. اشعه ماورا بنفش می تواند به DNA درون سلول های پوست شما آسیب برساند و سبب رشد غیر معمول سلول گردد. سرطان پوست سلول سنگفرشی نیز در اثر قرارگیری در معرض اشعه ماورا بنفش به وجود می آید. انواع سرطان پوست سرطان پوست سلول سنگفرشی می تواند بعد از رو به رو شدن طولانی مدت با مواد شیمیایی مولد سرطان به وجود می آید. این می تواند در اثر اسکار سوختگی یا زخم رخ دهد و همچنین امکان دارد به وسیله ی بعضی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد گردد. دلیل ملانوم مشخص نیست. بیشتر خال ها به ملانوم تبدیل نمی شوند و محققان اطمینان ندارند که چرا برخی از آن ها به وجود می آیند. مانند سرطان های پوست پایه و سنگفرشی، ملانوم می تواند به وسیله ی اشعه UV ایجاد گردد. اما ملانوماها می توانند در بخش هایی از بدن شما که معمولا در معرض نور خورشید قرار ندارند، به وجود آیند.

علائم و نشانه های سرطان پوست:

همه ی سرطان های پوست یکسان نمی باشند و امکان دارد علائم زیادی ایجاد نکنند. تغییرات غیرمعمول در پوست می تواند زنگ خطری برای سرطان باشد. آگاهی درباره ی تغییرات پوست امکان دارد به شما کمک کند زودتر این سرطان را تشخیص داده و درمان کنید. مراقب علائم باشید: اول، ضایعات پوستی: 
 • یک خال جدید.
 • رشد غیرمعمول.
 • برآمدگی.
 • لکه زخم.
پوسته پوسته یا لکه تیره که ایجاد شده و از بین نمی رود. دوم، عدم تقارن:  دو نیمه ضایعه یا خال یکسان نمی باشند. سوم، حاشیه:  ضایعات دارای لبه های ناهموارند. چهارم، رنگ:  لکه پوستی با رنگ غیرمعمولی مانند صورتی، سفید، آبی، سیاه و یا قرمز. پنجم، قطر:  لکه بزرگتر از یک چهارم اینچ. ششم، تغییرات پیوسته:  می توانید تشخیص دهید که خال در حال تغییر اندازه، رنگ یا شکل می باشد.

عوامل خطر سرطان پوست را بشناسید:

بعضی عوامل، خطر ابتلا به سرطان پوست را بالا می برند. برای مثال، احتمال ابتلا به سرطان پوست افزایش می دهد، اگر:
 • اول، سابقه خانوادگی سرطان پوست داشته باشید.
 • دوم، در معرض مواد خاصی مثل ترکیبات آرسنیک، کئروزوت یا رادیوم قرار بگیرید.
 • سوم، در معرض تابش قرار می گیرید، برای مثال در طی درمان های خاص آکنه یا اگزما.
 • چهارم، قرار گیری در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید، اطاقک های برنزه کردن، لامپ های برنزه.
 • پنجم، در آب و هوای آفتابی، گرم یا در ارتفاع زیاد زندگی می کنید.
 • ششم،‌ به صورت مرتب در فضای باز کار می کنید.
 • هفتم،‌ سابقه آفتاب سوختگی شدید دارید.
 • هشتم، دارای خال های متعدد، بزرگ یا نامنظم هستید.
 • نهم، پوستتان کم رنگ یا دارای کک و مک هستید.
 • دهم، پوستتان به راحتی آفتاب سوخته می شود یا برنزه نمی شود.
 • یازدهم، موهای بور یا قرمز طبیعی دارید.
 • دوازدهم،‌ چشمانتان آبی یا سبز دارید.
 • سیزدهم، رشد پوستی پیش سرطانی دارید.
 • چهارم، سیستم ایمنی ضعیف دارید؛ برای مثال دچار HIV هستید.
 • پانزدهم، پیوند اعضا انجام دادید و از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می نمایید.
 • چگونه سرطان پوست را تشخیص می دهند؟
بیشتر بخوانید:   راهنمای قبل از لیزر موهای زائد
اگر لکه ها یا رویش های مشکوکی بر روی پوستتان مشاهده کردید، یا متوجه تغییراتی در لکه های موجود یا رشد آن ها شدید، با پزشک مشورت کنید. پزشک پوست شما را معاینه می کند یا شما را برای تشخیص به متخصص ارجاع می دهد. پزشک یا متخصص شما احتمالا شکل، رنگ، اندازه و بافت ناحیه مشکوک روی پوست شما را بررسی خواهند کرد. همچنین از نظر پوسته پوسته شدن، خونریزی یا تکه های خشک نیز پوست را بررسی می کنند. اگر پزشک شما به سرطانی بودن این موارد شک کند، امکان دارد از روش نمونه برداری استفاده کند. علائم و نشانه های سرطان پوست در طی این شیوه ی ساده و البته ایمن، آن ها ناحیه مشکوک یا قسمتی از آن را برداشته و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می کنند. این می تواند به آن ها در تشخیص ابتلا به سرطان پوست، کمک نماید. اگر به سرطان پوست مبتلا هستید، امکان دارد به آزمایشات اضافی نیاز داشته باشید تا بدانید که پیشرفت آن چه میزان است. برنامه درمانی پیشنهادی شما به نوع و مرحله سرطان و همچنین عوامل دیگر بسته است. مراحل سرطان پوست: به منظور مشخص کردن مرحله یا شدت سرطان پوست، پزشک اندازه تومور، گسترش آن به غدد لنفاوی و یا قسمت های دیگر بدن را تعیین می کند. سرطان های پوست بری مرحله بندی، به دو گروه تقسیم می شوند:
 • اول، سرطان پوست غیرملانوم.
 • دوم، سرطان پوست ملانوم.
سرطان های پوستی غیر ملانوم شامل سرطان سلول پایه و سلول سنگفرشی می باشند. مرحله 0: سلول های غیر طبیعی فراتر از لایه بیرونی پوست یا اپیدرم فراتر نروند. مرحله I: سرطان امکان دارد به لایه بعدی پوست یا درم گسترش پیدا کند؛ اما بیش از دو سانتی متر نخواهد بود. مرحله II: تومور بزرگتر از دو سانتی متر خواهد بود؛ اما به مناطق مجاور یا غدد لنفاوی گسترش پیدا نکرده است. مرحله III: سرطان از تومور اولیه به بافت یا استخوان مجاور گسترش می یابد و بزرگتر از سه سانتی متر خواهد بود. مرحله IV: سرطان فراتر از محل تومور اولیه به غدد لنفاوی و استخوان یا بافت گسترش می یابد. تومور نیز بزرگتر از سه سانتی متر می باشد. مراحل ملانوما شامل موارد زیر است: مرحله 0: این مدل سرطان پوست غیر تهاجمی به زیر اپیدرم نفوذ پیدا نمی کند. مرحله I: سرطان امکان دارد به لایه دوم پوست یا درم گسترش پیدا کند، اما همچنان کوچک می باشد. مرحله II: سرطان فراتر از محل اصلی تومور گسترش پیدا نمی کند، اما بزرگتر و ضخیم تر بوده و امکان دارد علائم یا نشانه های دیگری داشته باشد. این موارد شامل خونریزی و یا پوسته پوسته شدن است. مرحله III: سرطان به غدد لنفاوی یا پوست یا بافت مجاور گسترش می یابد یا متاستاز می نماید. مرحله IV: پیشرفته ترین مرحله ی ملانوم است. مرحله IV می باشد که سرطان فراتر از تومور اولیه گسترش می یابد و در غدد لنفاوی، اندام ها یا بافت های دور از محل اصلی خود را نشان خواهد داد. زمانی که سرطان بعد از درمان برمی گردد، آن را سرطان عود کننده پوست نام گذاری کردند. هر شخصی که به سرطان پوست مبتلا شده و تحت درمان قرار گرفته باشد، در معرض خطر عود مجدد سرطان قرار می گیرد. این امر نشانگر آن است که مراقبت های بعدی و خودآزمایی از اهمیت زیادی برخوردار است.

درمان سرطان پوست:

برنامه درمانی پیشنهادی شما به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله اندازه، محل، نوع و مرحله سرطان پوست. پس از در نظر گرفتن این عوامل، تیم مراقبت های بهداشتی امکان دارد یک یا چند روش درمانی زیر را به شما توصیه نمایند: اول، سرما درمانی:  رشد به وسیله ی نیتروژن مایع منجمد می گردد و با ذوب شدن بافت از بین خواهد رفت. دوم،‌ جراحی برش:  رشد و بعضی از پوست سالم اطراف آن بریده شده است. سوم، جراحی موس:  رشد لایه به لایه برداشته می شود و هر لایه زیر میکروسکوپ بررسی می گردد تا زمانی که هیچ سلول غیرطبیعی مشاهده نشود. چهارم، کورتاژ و الکترودسیکیشن:  یک تیغه بلند به شکل قاشق به منظور از بین بردن سلول های سرطانی به کار می رود و سلول های سرطانی باقی مانده به وسیله ی سوزن برقی سوزانده می گردند. پنجم، شیمی درمانی:  داروها به شکل خوراکی مصرف می شوند، به صورت موضعی به کار گرفته می شوند یا با سوزن یا IV تزریق می گردند تا سلول های سرطانی را از بین ببرند. ششم، فوتودینامیک تراپی:  از نور لیزر و داروهایی به منظور از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می گردد. هفتم،‌ تابش:  از پرتوهای پر انرژی به منظور از بین بردن سلول های سرطانی به کار می رود. هشتم،‌ درمان بیولوژیکی:  درمان های بیولوژیکی به منظور تحریک سیستم ایمنی بدن شما برای مبارزه با سلول های سرطانی به کار می روند. نهم، ایمونوتراپی:  به جهت تحریک سیستم ایمنی بدن و از بین بردن سلول های سرطانی، کرم به پوست شما زده خواهد شد. راهکارهای جلوگیری از سرطان پوست: به منظور کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست، از قرار دادن پوست در معرض نور خورشید و منابع دیگر اشعه ماورا بنفش برای مدت زمان طولانی بپرهیزید. برای مثال:
 • اول، از تخت های برنزه و چراغ های خورشیدی پرهیز نمایید.
 • دوم، از قرار گیری در معرض نور شدید آفتاب، از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر، بپرهیزید.
 • سوم،‌ حداقل ۳۰ دقیقه پیش از رفتن به خارج از منزل ضد آفتاب و بالم لب با ضریب محافظت در برابر آفتاب SPF 30 یا بالاتر به کار ببرید و مرتب آن را تکرار نمایید.
 • چهارم، در ساعات روز که بیرون می روید، از کلاه لبه دار استفاده کنید.
 • پنجم، از عینک آفتابی که 100 درصد از UVB و UVA محافظت می کند، استفاده کنید.
بیشتر بخوانید:   لیزر موهای زائد زیر بغل
همچنین بسیار مهم است که به طور منظم پوست خود را برای تغییراتی مثل رشد یا لکه های جدید بررسی نمایید. در صورت مشاهده موارد مشکوک به پزشک خود اطلاع دهید. اگر به سرطان پوست مبتلا شدید، شناسایی و درمان به موقع آن می تواند به بهبود شما کمک شایانی کند.

آیا لیزر موهای زائد سرطان زا می باشد؟

بیشتر افراد به خصوص بانوان از موهای زائد بدن خود بسیار ناراحت هستند و تلاش می ‌کنند تا برای همیشه از شر آن خلاص گردند. راه ‌های زیادی برای این کار وجود دارد، اما اغلب آن ‌ها موقتند و انجام آن به صورت طولانی مدت بافت پوست را از بین خواهند برد. راه قطعی به عنوان لیزر وجود دارد که موها را به شکل دائم از بین می‌برد. اما، شاید از خود بپرسید که آیا از بین بردن موهای اضافی بدن سرطان زاست؟ به منظور پاسخ به این سوال بهتر است ادامه مطلب را از دست ندهید. لیزر یک اشعه نوری بسیار قوی بوده که ریشه مو را به صورت دائم از بین می‌ برد. این اشعه به وسیله ی بافت‌های پوست به فولیکول مو رسیده و پیاز مو را برای همیشه خواهد سوزاند. البته، برای اینکه موها به طور قطعی از بین بروند، باید هر چند ماه یکبار این کار را انجام داد تا از رویش مجدد پیاز مو پیشگیری گردد. آیا لیزر موهای زائد سرطان زا می باشد؟ توجه کنید برای اینکه پوست شما آسیب نبیند، بهتر است به کلینیک‌های معتبر پوست و مو که مجوز از وزارت بهداشت دارند، مراجعه نمایید تا بهترین خدمات را به شما ارائه دهند. بعضی از افراد می‌ پرسند که آیا از بین بردن موهای اضافی بدن سرطان زاست؟ خب، پاسخ فقط در صورتی می ‌تواند مثبت باشد که از دستگاه‌ های بی‌ کیفیت استفاده گردد.

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

شاید از خود بپرسید که آیا لیزر کردن برای از بین بردن موهای زائد سرطان زا می باشد؟ خب، به طور کلی پاسخ این سوال منفی خواهد بود. چرا که لیزر از رایج ‌ترین راه ‌های درمانی به منظور از بین بردن موهای زائد، خال، زگیل و غیره بوده و پزشکان از آن به عنوان یک شیوه ی فوق العاده یاد می کنند. انرژی موجود در نور لیزر به صورت سطحی می باشد و هرگز به عمق آن وارد نمی‌شود. دستگاه ‌های لیزر به شیوه‌ای ساخته شدند که تنها پیاز مو را هدف بگیرند. البته، پزشک نیز باید در این کار مهارت داشته باشد تا نور لیزر را به صورت مستقیم و طولانی مدت بر روی فولیکول ‌های پوست قرار ندهد. گفته ‌های پیشین بدین معنا نیست که استفاده مکرر از لیزرها هیچ خطری برای بدن ندارد. لیزر، فقط زمانی بی ‌خطر می باشد که به ندرت از آن استفاده گردد و به وسیله ی افراد ماهر و تجهیزات مدرن انجام گردد. افراط در به کارگیری هر چیزی می ‌تواند خطرناک باشد و مشکلات زیادی را برای انسان ایجاد کند. به همین جهت، توصیه می‌ کنیم تا بین هر دوره از لیزر، وقفه ایجاد نمایید تا فولیکول‌ های پوست زمان مناسب برای ریکاوری را داشته باشند.

مزایای استفاده از لیزر:

لیزر موهای زائد مزایای بی ‌نظیری دارد که انتظارات اغلب افراد را برآورده می کند. یکی از مهمترین مزایای استفاده از لیزر، از بین رفتن قطعی موهای زائد بدن می باشد. یکی از دغدغه‌ های افراد وجود موهای زائد فراوان می باشد که به منظور رهایی از شر آن لیزر را انتخاب می ‌کنند. مزایای دیگر استفاده از لیزر عدم درد آن می باشد. به طور معمول لیزر هیچ دردی ندارد و افراد به راحتی می ‌توانند از آن به عنوان یک راه ایده ‌آل به منظور از بین بردن موهای اضافی بدن خود استفاده کنند. همچنین از لیزر می‌توان برای از بین بردن موهای زائد تمام نقاط بدن مانند صورت استفاده نمود. البته، فراموش نکنید که این کار باید توسط یک پزشک ماهر انجام شود.

معایب لیزر موهای زائد:

لیزر کردن در کنار مزایای بی ‌شماری که دارد، معایبی مانند هزینه بالاتر آن نسبت به راه های دیگر مانند اپیلاسیون یا استفاده از کرم های موبر و تیغ ها دارد. لیزر برای این که نیاز به دفعات مکرر دارد، هزینه ی بیشتری را نیز شامل می‌ گردد. به همین جهت می‌توان هزینه بالاتر و تعداد دفعات انجام آن را یک عیب بزرگ دانست. همچنین رنگ پوست و جنس مو نیز در فرایند لیزر بسیار حائزاهمیت است؛ به شیوه ‌ای که اگر رنگ پوست شما تیره باشد، امکان دارد پزشک نتواند به خوبی جنس مو و تعداد موهای زائد شما را تشخیص دهد. به همین جهت، این شیوه معمولا برای پوست‌ های روشن به کار می رود. بهتر است در انتخاب کلینیک مورد نظر نهایت دقت را داشته باشید. اگر در پی یک مرکز لیزر مناسبید، کلینیک باربد با داشتن بهترین امکانات روز پزشکی به عنوان بهترین مرکز لیزر موهای زائد در تهران میزبان شما خواهد بود. کلام آخر: لیزر موهای زائد یکی از راه ‌های ایده ‌آل به منظور از بین بردن موهای اضافی و زائد بدن می باشد. در این متن به این موضوع اشاره کردیم که سرطان پوست چیست؟ أنواع سرطلان پوست، راه های تشخیص سرطان پوست، آیا لیزر موهای زائد بدن با سرطان پوست ارتباط دارد؟ و به این نتیجه رسیدیم که انجام لیزر تقریبا هیچ خطری نداشته و همه ی افراد می ‌توانند با خیال راحت آن را انجام دهند. بیشتر افراد به تصور این که لیزر کردن سبب سرطان و نازایی می ‌گردد از انجام آن خودداری می ‌نمایند. اما، این تصور کاملا اشتباه بوده و شما می‌ توانید به راحتی موهای زائد خود را به کمک لیزر نابود کنید. بهتر است در انتخاب کلینیک و پزشکان خود دقت و توجه لازم را به کار ببرید و از خدمات کلینیک ‌های معتبر تهران استفاده کنید تا بهترین نتیجه عایدتان شود. در صورت داشتن هر گونه تجربه ی مشابه، انتقادات و حتی پیشنهادات می توانید آن را با ما درمیان بگذارید.با این کار، کاربران دیگر می توانند از نظرات و همفکری دیگران نیز استفاده کنند و در آخر بهترین تصمیم را درباره ی لیزر موهای زائد بدن بگیرند. از همراهی شما متشکریم.

بیشتر بخوانید: لیزر موهای زائد صورت

2 جلسه خدمات بگیر 1 جلسه پرداخت کناین فرصت رو از دست نده!
با ما تماس بگیرید

پیشنهاد شگفت انگیز

همین حالا نام و شماره تماس خودتان را وارد کنید و 1 سی سی مزو جوانساز از ما هدیه بگیرید